RING FOR PRIS OG BESTILLING
Bestilling
Ved bestilling/køb skal der opgives propellens ønskede stigning og omdrejningsretning.
Enkelt- propeller til aquamatic
Volvo Penta’s enkelt-propeller er fremstillet af aluminium eller højtydende rustfrit stål og fås til både højre- og venstreløb. Udviklet og testet for hver enkelt anvendelse for at sikre ydeevne, håndtering og forventet levetid. Designet er unik, hvilket resulterer i høj effektivitet ved alle hastigheder, sikker håndtering, nem manøvrering- og fremragende komfort ombord.
Enkelt- propel til 200-290 drev
Den øgede bladareal på denne højhastighedspropel gør den bedst egnet til anvendelse med motorer med høj effekt og ved høje omdrejninger. I en hurtigt båd betyder dette ikke kun øget hastighed, det betyder også at en tung lastet båd vil plane hurtigere og have bedre brændstoføkonomi. Højhastighedspropellens fremragende bakegenskaber giver også hurtigere og sikrere manøvrering ved kajen.
Aluminiumspropeller med langt nav til høj hastighed
V6- og V8-motorer skal altid være udstyret med det lange nav, som også er velegnet til 4- cylindrede benzinmotorer. HS= High Speed- propel






